Кожата е защитната обвивка на човешкото тяло и като такава е изложена на влиянието на околната среда.
Това означава, че кожата преминава през различни състояния, които могат да имат различна дълготрайност. Те могат да се задълбочат и да предизвикат сериозни дерматологични проблеми.
А дерматологичните проблеми не са за подценяване! За щастие съществуват различни продукти и процедури, които могат да излекуват или да облекчат състоянието на кожата.
Сред тайните на красивата и здрава кожа се нареждат и така известните АНА киселини, сред които попада и гликоловата киселина.
Киселината е сред средствата, които се използват активно в борбата с акнето, както и за други дерматологични състояния.
Но всичко, което трябва да знаете за гликоловата киселина, можете да откриете в следващите редове, където ще ви запознаем с подробна и важна информация по темата.
Ще ви представим и някои от най-добрите продукти с гликолова киселина, които се предлагат на българския пазар…
Този продукт съдържа салицилова и гликолова киселина, а тази комбинация е изключително ефективна за премахването на несъвършенствата по кожата.
Подходящ е за чувствителна или проблемна кожа.
Коригиращият серум съдържа гликолова киселина, която спомага за свиването на порите, подобрява структурата на кожата и се старае да ѝ придаде свежест и сияйност.
Този продукт съчетава няколко алфа хидрокси киселини, сред които е и гликоловата киселина. Пилингът почиства кожата в дълбочина, премахва мъртвите клетки, успокоява раздразненията и озарява кожата.
Основните съставки на този продукт са салицилова и гликолова киселина. Тоникът дълбоко почиства кожата; той отпушва порите и премахва мъртвите клетки, освежава кожата и я прави по-сияйна.
Гелът съчетава екстракт от лайка и гликолова киселина. Продуктът влияе благоприятно на различните несъвършенства, като в същото време се грижи за заличаването на бръчките и фините линии.
Гликоловата киселина, която се съдържа в продукта, спомага за омекотяването и почистването на кожата. Серумът освежава кожата и намалява появата на тъмни петна.
Тази маска е предназначена за нуждите на зрялата кожа. Активните съставки на маската почистват кожата и премахват натрупаните мъртви клетки. Те придават на кожата свеж и сияен вид.
Продуктът притежава анти ейдж ефект – кремът активно се бори с признаците на стареене, като в същото време помага за подобряването на еластичността и текстурата на кожата.
Нощният крем с гликолова киселина предотвратява появата на несъвършенства, като редуцира появата на пъпки до минимум. Продуктът почиства кожата, свива порите и помага за естественото възобновяване на кожата.
Какво всъщност представлява гликоловата киселина?
Както вече казахме, гликоловата киселина е част от алфа хидрокси киселините. Тя често се използва за облекчаване на дерматологични проблеми.
Тази алфа хидрокси киселина има растителен произход – тя идва от захарната тръстика.
С други думи, гликоловата киселина е натурално решение за някои дерматологични проблеми, като най-често се използва за облекчаването на акне.
Как работи? Гликоловата киселина може да проникне в зоната между (вече) мъртвите клетки и новите клетки, които трябва да “излязат наяве”.
Чрез това проникване се създава пилинг ефект – мъртвите клетки се отстраняват и дават път на новите клетки, които функционират нормално и придават свеж вид на кожата.
Гликоловата киселина може да бъде ефективно средство за решаване на кожни проблеми, но трябва да знаете някои неща.
Гликоловата киселина може да бъде лек, но може и да се отрази неблагоприятно върху кожата.
Преди да започнете да използвате гликолова киселина или продукти, които съдържат гликолова киселина, то е добре да проучите как би подействала тя на вашия тип кожа.
Както неведнъж сме споменавали, различните типове кожа имат различни нужди. Това означава, че всяка кожа има различна поносимост към АНА киселините, в това число и към гликоловата киселина.
Има ли други полезни качества на гликоловата киселина, за които трябва да знаете?
Има и още как! Неколкократно споменахме, че гликоловата киселина се използва за облекчаването на акнето. Това е възможно чрез пилинг техниката, за която споменахме по-горе.
Обикновено акнето се получава от запушени пори, а това, което запушва порите, е смесица от излишен себум, мъртви клетки и нечистотии.
Гликоловата киселина премахва тази лепкава субстанция – така порите не се запушват и постепенно кожата възвръща своята свежест и чистота.
Гликоловата киселина има антибактериални и антиоксидантни свойства!
А както добре знаем, акнето може да бъде предизвикано от някои бактерии (и нечистотии като цяло), които са попаднали върху кожата.
Гликоловата киселина почиства в дълбочина кожата, което също спомага за изчистването на дермата от неприятното акне.
Гликоловата киселина поддържа кожата хидратирана…
За разлика от други АНА киселини, гликоловата киселина поддържа кожата хидратирана – т.е. не я изсушава.
Киселината влияе на външната бариера на кожата – гликоловата киселина помага за задържането на влагата, а както добре знаем – за да бъде здрава, кожата трябва да бъде хидратирана.
Как да приложите гликоловата киселина в козметичната си рутина?
В повечето случай гликоловата киселина се среща като съставка на даден козметичен продукт. Продуктите, в които можете да откриете тази киселина са измиващи продукти, лосиони, серуми, пилинг продукти и т.н.
На първо място е важно да споменем, че е препоръчително да започнете с малки стъпки.
Добавете продукта с гликолова киселина постепенно към вашата рутина, за да може кожата ви да свикне по-лесно.
Също така е добре да използвате само един продукт, който съдържа гликолова киселина. Не бива да прекалявате с употребата на киселината.
И последно, ако използвате продукт с гликолова киселина, то тогава не е необходимо да използвате друг вид ексфолиант (например скраб).
Употребата на ексфолиант и гликолова киселина може да предизвика по-голяма чувствителност на кожата или раздразнения.
Ако кожата ви преминава през особено дерматологично състояние, посъветвайте се с дерматолог…
Различните типове кожа имат различна поносимост към отделните съставки на козметичните продукти. По тази причина всяка кожа може да реагира по различен начин.
Ако кожата ви има определени проблеми или особености – консултирайте се с дерматолог преди да използвате гликолова киселина.
Той ще прецени дали тази киселина е подходяща за вашия проблем и кои продукти е добре да използвате. Помнете, че здравето е на първо място.